06-07-2019 Berkay Göcekli

Günümüzde futbol stadları basit bir yapı olmaktan çıkmış, endüstriyel futbolun üretim merkezi ve en önemli gelir kaynağı haline gelmiştir. Stadların yarattığı gelirler bugün Avrupa futbol gelirlerinin neredeyse yüzde kırkına yaklaşıyor. Bu haliyle bile futbolun en önemli gelir kaynağını oluşturan stadları sadece kulübüne değil, aynı zamanda çevresine de çok önemli dışsal etkiler sağlıyor.

 

Bu bağlamda Muğla'nın profesyonel futbol kulüpleri yeni stadyumlar aracılığıyla orta ve uzun vadede çok önemli hamlelere imza atabilir, rekabette daha ön plana çıkabilir ve daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir mali yapıya kavuşabilir. Tabi ki, sadece stadın yapılması ve parasal gelirdeki artış tek başına kulüplerimizi rekabette ön plana çıkartmayacak. Buradan gelecek gelirin, kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda doğru yönlendirilmesi ve harcanmasıyla kulüp orta ve uzun vadede beklenen sportif ve mali performansın üzerine çıkabilir.

 

EKONOMİK VE TANITIM KATKILARI

 

Yeni yapılan stadyumların bulunduğu bölgeye ciddi anlamda ekonomik katkıları da bulunuyor. Milli maçlara ev sahipliği yapmak, bölgeye ekonomik açıdan ciddi katkılar sağladığı gibi uluslararası tanıtımlarda da çok büyük bir rol oynuyor. UEFA ve FİFA tarafından düzenlenen dev organizasyonlarda, yeni ve modern stadyunlar daima öncelik taşıyor. UEFA ve FİFA tarafından düzenlenen alt yaş şampiyonalarının bile, gerçekleştiği şehirlere ciddi katkılar verdiği gözlemleniyor.
Berkay Göcekli Diğer Yazıları
Çok Okunan Haberler